USB ile Windows 10 Yükleme

USB ile Windows 10 yükleme işlemine geçmeden önce dosyalarınızın yedeğini almayı sakın unutmayın.

Windows kullananlar, format atma kelimesi ile çok içli dışlıdır. Peki, USB bellekten Windows 10 yükleme işlemi nasıl yapılıyor? USB bellekten Windows 10 yükleme rehberimiz sayesinde çok kolay bir şekilde format atabilir ve Windows 10 temiz kurulum yapabilirsiniz.

USB Bellekten Windows 10 Yükleme Rehberi

Windows 10 indirme işlemi

1. Adım: Windows 7/8/8.1 yüklü PC’nize Windows10 medya aracını indirinWindows10 medya aracının 32 Bit ve 64 Bit sürümlerini buradan seçip indirebilirsiniz. ( Kullanmaya başlamak için önce Windows 10 yükleme lisansına sahip olmanız gerekir.)

2. Adım: Windows10 medya aracını çalıştırın. Uygulama açıldığında size 2 seçenek sunacak. “Başka bir bilgisayar için yükleme medyası oluştur” seçeneğini seçin ve ilerleyin.

3. Adım: Windows 10 dilmimari ve sürüm seçme ekranında PC’nize uygun opsiyonları seçin ve ilerleyin.

4. Adım: Bu adımda en az 4GB boyutundaki USB Belleğinizi PC’ye takın ve “USB flash sürücü” seçeneğini işaretleyip ilerleyin.

5. Adım: Windows 10 indirme işlemi başlayacak. Yaklaşık 3GB boyutunda bir indirme işlemi gerçekleşecek. İşlem bittiğinde uygulama uyarı verecektir. USB belleğinizi PC’den çıkartmayın!

USB bellekten Windows 10 kurmak için BIOS ayarı

1. Adım: PC’nizi yeniden başlatın ve BIOS ayarlarına girin. BIOS ayarı klavye kısayolu farklılık gösterdiği için bu adımda sizin PC’nize uygun BIOS tuşunu araştırmanız gerekiyor.

2. Adım: BIOS’da Boot Settings bölümüne tıklayın ve “1st Boot Device” kutucuğunu “USB” olarak seçin.

3. Adım: BIOS ayarlarını kaydedin ve PC’yi yeniden başlatın.

4. Adım: PC başlatma ayarı USB olduğu için direkt olarak Windows10 ISO dosyasının indiği USB Bellek devreye girecek ve karşınıza Windows 10 yükleme ekranı açılacak.

5. Adım: Windows10 yükleme ekranında ister dosyalarınızı ve ayarlarınızı silerek temiz kurulum yapabilir, isterseniz de bu seçenekleri koruyarak Windows10 Yükseltme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

6. Adım: Windows10 yükleme ekranında Windows10 Lisans Anahtarı girmeniz gerekiyor. Eğer yükseltme yapacaksanız bu adımı atlamanız gerekiyor. Windows10 Lisans Anahtarı varsa girerek de yükleme işlemine devam edebilirsiniz.

7. AdımWindows10 kurulumu bittikten sonra sizi ayarlar menüsü karşılayacak. Ayarları kullanımıza göre seçerek Windows10 kurulum işlemini tamamlayabilirsiniz.

Not: Eğer BIOS’da hızlı başlatma özelliği varsa, bu seçeneği pasif hale getirmeniz gerekiyor. Aksi takdirde Windows 10 kurulumunda sorun çıkabiliyor.